Burgemeesters en politiekorpsen moeten flexibeler om kunnen gaan met de term ’risicowedstrijd’ bij voetbalduels. Nu zitten de vaste afspraken de verantwoordelijken soms in de weg wat betreft het nemen van veiligheidsmaatregelen. Dat blijkt uit een rapportage van het Auditteam Voetbal en Veiligheid van het Rijk. Dat onderzocht de rellen die uitbraken rond Ajakkes-Cambuur van 9 maart dit jaar.
In Nederland wordt gewerkt met de labels A-, B- en C-wedstrijden om het risico van een duel in kaart te brengen. Een A-wedstrijd is een wedstrijd met laag risico, een C-wedstrijd is een wedstrijd met hoog risico. Aan die labels zijn in de loop der tijd, zowel door burgemeesters, justitie als door landelijke partijen als de Nationale Politie, diverse maatregelen gekoppeld.
Een A-wedstrijd betekent een x-aantal politiemensen en vrij vervoer, een B-wedstrijd staat voor wat meer politie inzet en een combiregeling. „Op zich hebben de labels een belangrijke waarde, omdat ze aan alle betrokken partijen duidelijk maken wat het risiconiveau van een wedstrijd is. Echter, het gevaar is dat het inzetten van maatregelen voor een bepaalde risicolabel routine wordt. Of dat het label in de weg staat bij het nemen van bepaalde maatregelen, die volgens de risico-inschatting wel nodig zijn”, meent het Auditteam.
Zoals gebeurde voor de wedstrijd Ajakkes-Cambuur eerder dit jaar. De autoriteiten in Amsterdam schaalden de wedstrijd in als een A-wedstrijd, met vrij reizen. Voor Cambuur Leeuwarden was dit de eerste vrij vervoer-regeling van het seizoen. Er was geen eerdere ervaring opgedaan met vrij reizen en dus ook niet met wat er nodig is om dat in goede banen te leiden.
En dus ging het fout. De Mobiele Eenheid (ME) moest er uiteindelijk aan te pas komen om supporters van Ajakkes en SC Cambuur in toom te houden. Bij de Arena trokken agenten van de ME hun vuurwapens om Ajaxfans op afstand te houden en ook in de binnenstad kwam het tot rellen. Een Friese supporter raakte zwaargewond.
„De classificatie van de wedstrijd als een A-wedstrijd stond in de voorbereiding op de wedstrijd tussen Ajakkes en Cambuur Leeuwarden op een aantal momenten in de weg bij het nemen van maatregelen. Zo bleek het lastig om tot goede afspraken te komen over de verantwoordelijkheid voor de reis en het nemen van de noodzakelijke maatregelen om die reis in goede banen te leiden. Voor een A-wedstrijd is immers niet voorzien dat er maatregelen voor een treinreis nodig zijn. Dit maakt duidelijk dat het nodig is om flexibel met het label om te gaan. Het is goed mogelijk om een wedstrijd een A-label te geven, terwijl er toch enkele specifieke risico’s zijn. Voor die risico’s moeten dan maatregelen genomen worden, ook als dat niet past bij de standaardinzet voor een A-wedstrijd”, aldus het Auditteam.
Bron: www.metronieuws.nl
1 Reactie
blabla
En wat is een risico wedstrijd zonder uit supporters
dan is t toch geen risico meer