Wie wordt de nieuwe rechterhand van trainer Dirk Kuijt? Die vraag staat centraal sinds de oude assistent-trainer, Chris van der Weerden, vorige week de overstap naar Vitesse maakte. In aanloop naar het duel met het goed presterende FC Eindhoven komende vrijdag werd al één ding wel duidelijk: Giovanni Franken, de huidige trainer van de beloftenploeg, wordt het niet. ‘Hij is in eerste instantie geen optie’, bekent Kuijt.
Dat de naam van Franken valt is niet gek. De trainer nam vorig seizoen het stokje van Ruud Brood over en loodste de Haagse ploeg naar de finale van de play-offs. Een deel van de selectie van toen speelt nog steeds in het FCDH-shirt en ziet Franken graag terugkeren. De 42-jarige Rotterdammer wordt onder meer geroemd vanwege zijn tactische vaardigheden.
‘Hij richt zich op zijn cursus coach betaald voetbal. Dat neemt heel veel tijd en energie in beslag’, vervolgt Kuijt. ‘Hij heeft ook zijn eigen team en ik moet eerlijk zeggen dat ik aan het begin van het seizoen niet zo goed wist hoe onze samenwerking zou zijn, omdat hij natuurlijk vorig jaar de hoofdtrainer was.’
‘Onze verstandhouding is uitstekend en we werken goed samen. Onze staf heeft veel contact met Franken. Dat zie je ook aan de hoeveelheid spelers uit het eerste elftal die bij de beloften meedoen en andersom.’
Wie wordt het dan wel? ‘We zoeken een type Chris van der Weerden’, reageert Kuijt op de vraag wat voor assistent-trainer hij zoekt. ‘We hadden een goede wisselwerking met de trainers, maar ook met de staf. Het is enorm jammer dat hij weg is, maar we wisten dat het kon gebeuren. We zijn nu op zoek naar een vergelijkbaar type.’
Wie de vacante functie dan gaat invullen, is nog niet bekend. De naam van Dirk Heesen, voormalig speler en trainer van de Haagse club, gaat rond. Er heeft een gesprek met de 53-jarige plaatsgevonden, maar tot een akkoord is het (nog) niet gekomen. De verwachting is dat de aanstelling deze week niet zal plaatsvinden. Opvallend is dat Kuijt afgelopen vrijdag – voor de wedstrijd tegen Jong PSV – aan sportzender ESPN vertelde dat de opvolger van Van der Weerden al klaarstond.
31 voorzetten, twee komen aan
Tijdens die wedstrijd tegen de talenten uit Eindhoven was er ook op het veld iets opvallends aan de hand. Van de 31 voorzetten aan Haagse zijde, kwamen er slechts twee aan. ‘Ik ben het zeker met je eens dat dat beter moet, dat heeft ook zeker met vertrouwen te maken’, zegt de trainer daarover. ‘Je moet ook bouwen op dingen die goed gaan. Ik vond onze aanvalsopbouw goed, zeker de eerste 25 minuten. Ook de manier waarop we de rust uitkwamen was goed. We bleven kansen creëren, maar het kan allemaal wat beter en dat heeft weer met vertrouwen te maken.’
Gaat Kuijt voor 5-3-2?
Kijkend naar de kwetsbaarheid achterin en het rendement van de vleugelspelers zou je kunnen denken aan een tactiek die bondscoach Louis van Gaal al langer hanteert. Hij zweert bij het 5-3-2 systeem met een extra slot op de deur en geen klassieke buitenspelers. Kuijt werkte lang met Van Gaal samen, maar geeft niet de voorkeur aan deze denkwijze.
‘Ik denk niet zo heel erg in systemen, maar meer je team zoveel mogelijk in de kwaliteit laten komen en zorgen dat je zoveel mogelijk de controle krijgt over de wedstrijd. Dit kan doormiddel van goed verdedigen, maar ook dat je toekomt tot goede aanvallen. Je kan 5-3-2, 3-4-3 of 4-3-3 spelen, het gaat er uiteindelijk om hoe je daar invulling aan geeft.’
Nieuwkomer Ricardo Kishna gaat Kuijt in ieder geval meer mogelijkheden bieden. De aanvaller maakte tegen Jong PSV zijn rentree en was in zeven minuten tijd bij twee aanvallen betrokken. Slechts één minder dan middenvelder Dhoraso Klas, die statistisch gezien bij de meeste aanvallen van FCDH betrokken was. Van de twaalf passes die Kishna gaf, kwamen ze allemaal aan bij een medespeler. Tien ballen passes gingen in voorwaartse richting.
‘Natuurlijk wil ik iemand als Kishna negentig minuten lang fit op het veld, maar ik ben gewoon heel voorzichtig met hem. Ik weet ook wat er vorig jaar gebeurd is qua blessures. Dan ben je hem langer kwijt. We bouwen het goed op, we pushen hem heel hard, zo traint hij vaak na de training nog voor zichzelf door’, aldus Kuijt.
‘Kishna is een verlengstuk’
Als je goed luistert naar hoe Kuijt over Kishna praat dan zou je kunnen denken dat hij over zijn nieuwe assistent praat. ‘Hij is een verlengstuk, maar dat is Verheydt ook. Ik bespreek veel dingen met hem, hij denkt veel mee, hij probeert echt een schakel te worden tussen de technische staf en de spelers. Het is heel fijn om hem nu aan boord te hebben.’
De kans is groot dat de voorhoede er tegen FC Eindhoven anders uit ziet. De laatste weken maakt aanvaller Joel Zwarts geen onuitwisbare indruk. Zijn lijkt overgenomen te worden door Mario Bilate, terwijl Amar Catic de voorkeur lijkt te krijgen boven Xander Severina. Kishna is nog niet klaar voor een hele wedstrijd, maar kan wel langer meedoen dan de vorige keer, of Kuijt start met zijn smaakmaker wilde hij niet zeggen.
Bron: omroepwest
1 Reactie
Jan
Door die imbeciel van Franken speel je nu eerste divisie, bij promotie had er nu een heel ander elftal gestaan, omdat je dan financieel veel meer mogelijkheden had gehad en laten we het maar niet hebben over de rellen die bij promotie niet hadden uitgebroken. Ze hadden die dorpsgek een stadionverbod voor het leven moeten geven.
Bas 1968
Kuyt is gewoon bang voor franken. Die lag waarschijnlijk goed bij de spelers wat ook te zien was in de resultaten. Alleen de laatste wedstrijd ging fout hij liet zich opnaaien en verloor zijn zelfbeheersing door te weinig ervaring ook het omzetten van het elftal na de 3-0 voorsprong was slecht. Maar ik zag wel plezier bij de spelers en het geloof en daar draait het om
De zwart
Heesen!!!